اخبار:   

خانه مقالات و مطالب سردرد (میگرن) پیشگیری از میگرن با مدیریت استرس

آمار بازدیدکنندگان سایت

پیشگیری از میگرن با مدیریت استرس مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - سردرد (میگرن)

 

پیشگیری از میگرن با مدیریت استرس

همه ی ما در تمام طول زندگی خود تجربه ی روبه رو شدن با شرایط  و موقعیت های استرس زا را داشته ایم. سیستم امنیتی بدن ما به گونه ای طراحی شده است که در صورت مواجه شدن با عوامل استرس زا به صورت خودکار واکنش نشان می دهد و با بروز علائمی به ما اعلام خطر می کند. اما در صورتیکه استرس ادامه پیدا کند بدن به تدریج در مقابل عوامل استرس زا ضعیف می شود، بیمار می شود و علائم بیمارگونه بروز پیدا می کنند. در افراد مختلف این علائم و نشانه های خطرساز می توانند متفاوت باشند. سردردهای تنشی ، میگرن و برخی دردهای مزمن از شایع ترین علائمی است که بدن در مقابله با تداوم استرس بروز می دهند. تنها راه برای مقابله با استرس، شناخت عوامل استرس زا و آموختن روش هایی برای کاهش استرس و مدیریت استرس است.

استرس چیست؟

واکنشی که بدن ما در مقابله با هر تغییری که نیازمند سازگاری با آن  و یا واکنش نسب به آن نشان می دهد استرس نامیده می شود. نکته مهم این است که شما می توانید استرس های خود را کنترل کنید. چراکه در حقیقت استرس واکنشی است که شما نسبت به عوامل استرس زا نشان می دهید و نه خود آن عوامل!

چه عواملی منجر به ایجاد استرس می شوند؟

هر عاملی که باعث ایجاد تغییر در روند طبیعی زندگی شما می شود و بدن شما در مقابل آن واکنش فیزیکی، ذهنی و احساسی داشته باشد می تواند به عنوان یک عامل اسارس زا عمل کند. شایع ترین عوامل ایجاد استرس در زندگی عبارت اند از: مرگ نزدیکان و دوستان، ازدواج، بچه دار شدن، تغییر محل زندگی، تصادف، ترافیک سنگین، مشکلات حقوقی، از دست دادن شغل، طلاق، بازنشستگی، مشکلات مای، بیماری و .... در زندگی روزانه حتی عوامل ساده تر و پیش پا افتاده تر هم می توانند به اندازه ی خود عامل ایجاد استرس باشند. عوامل مانند حضور در جلسه ی امتحان، منتظر ماندن برای یک تماس تلفنی و یا یک قرار ملاقات و ...

زمانی که شما مطمئن نیستید که منشا بروز استرس دقیقا چیست می توانید بر شناسایی علائم و نشانه های هشدار دهنده ی استرس توجه بیشتری داشته باشید. بعد از شناسایی نشانه های هشدار دهنده ی استرس شما می توانید بفهمید که بدنتان در مواجهه با عوامل استرس زا چگونه واکنش نشان می دهد. این به شما کمک می کند تا برای کاهش دادن سطح کلی استرس خود اقدام کنید.

علائم هشدار دهنده ی استرس چه هستند؟

واکنش های فیزیکی، هیجانی و رفتاری که بدن شما در مقابل عوامل استرس زا نشان می دهد به عنوان علائم هشداردهنده ی استرس شناسایی می شوند.علائم هشدار دهنده ی هیجانی استرس عبارت اند از : خشم، ناتوانی در تمرکز، نگرانی بی مورد، غم و اندوه، نوسانات خلقی مکرر و ....

علائم هشداردهنده ی فیزیکی استرس عبارت اند از: عرق کف دست، افزایش و یا کاهش وزن، خستگی مزمن و ...

علائم هشداردهنده ی رفتاری استرس عبارت اند از: کم شدن روابط بین فردی، مصرف الکل و مواد مخدر، تغییر شغل و ...

چگونه می توانیم با استرس کنار بیاییم؟

1-      توقعات خود را کم کنید و بپذیرید عواملی هستند که شما قادر به کنترل کردن آن ها نیستید.

2-      از دیگران دخواست کمک و همیاری کنید.

3-      در مقابل موقعیت های مختلف زندگی مسئولیت پذیر باشید.

4-      برای حل مشکلات اقدام کنید.

5-      سعی کنید روابط عاطفی حمایت کننده را حفط کنید.

6-      خونسردی خود را حفظ کنید.

7-      به طور مستقیم برای تغییر دادن منابع تولید استرس تلاش کنید.

8-      سعی کنید از منابع مولد استرس دوری کنید.

9-      برنامه ی خواب و استراحت مناسبی داشته باشید.

10-  عادات غذایی سالم و مناسب را رعایت کنید.

11-  به طور منظم ورزش کنید.

12-  از استعمال دخانیات و نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.

13-  در مقابل مشکلات اعتماد به نفس خود را از دست ندهید.

متخصصان معتقدند که مقابله با استرس یک فرایند است  و نه یک رویداد. بنابراین برای کاهش سطح کلی استرس در زندگی لازم است که تعدادی از نکات ماقبله با استرس به شکل مستمر و طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرند.

 

 

درمان بیوفیدبک برای انواع سردرد و میگرن

بیوفیدبک تکنیکی است که می تواند با فراهم کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض های عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران،در جهت آموزش روش های کاهش استرس در بیماران مبتلا به انواع میگرن و سر درد موثر واقع شود.در این روش درمانی،حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می شوند، به پوست بیمار متصل می گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا دمای پوست بیمار را اندازه گیری می کنند. برای مثال یک پاسخ استرسی دمای پوست را به دلیل تنگ کردن رگهای خونی کاهش می دهد در حالی که یک پاسخ ریلکسیشن باعث گشاد شدن رگهای خونی و در نتیجه گرم شدن پوست می شود.

نتایج مطالعات انجام شده بسیاری نشان از تغییر جریان خون در مغز حین حمله های میگرن و دوره های محو شدن درد در بین این حملات دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می تواند جریان خون داخل مغز خود را تحت تأثیر قرار داده و میزان درد را بهتر کنترل کند.

بسیاری از مطالعات بیوفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات بیوفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

 

خدمات بیوفیدبک در درمان میگرن بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا در دسترس می باشد.

 

تهیه و تنظیم : انیس جهانبازی (کارشناس ارشد روانشناسی ، مشاور و درمانگر)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

 

خدمات درمان انواع سردرد و میگرن با روش بیوفیدبک بصورت اختصاصی

زیر نظر متخصصین مغز و اعصاب

در مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا انجام می شود

 


جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

کلمات کلیدی:استرس، مدیریت استرس، روش های کاهش استرس، تاثیر استرس بر میگرن، پیشگیری از میگرن و استرس،  تاثیر مراقبه در درمان سردرد، درمان میگرن با مدیتیشن، مدیتیشن و مراقبه، کاهش درد مزمن با مدیتیشن، انواع سردرد، درمان انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک.

 

مقالات

, designed by l.aghaei