اخبار:   

آمار بازدیدکنندگان سایت

سردرد سینوسی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - سردرد (میگرن)

 

 

سردرد سینوسی

سینوس ها حفره های پر از هوایی هستند که در جلوی پیشانی، استخوان های گونه و پشت پل بینی قرار گرفته اند. تخلیه ی سینوس ها از طریق کانال هایی در بینی انجام می شود. التهاب و عفونت سینوس ها معمولا در نتیجه ی واکنش های آلرژیک و حساسیت های محیطی، تومور و انواع عفونت ها اتفاق می افتد. التهاب سینوسی منجر به افزایش موکوس و مسدود شدن کانال های سینوسی می شود. افزایش فشار در سینوس ها باعث ایجاد احساس دردی شبیه سردرد می شود.

علائم سردرد سینوسی

سردرد سینوسی معمولا با یک درد عمیق و مداوم در استخوان های گونه، پیشانی و یا پل بینی همراه است. این درد معمولا با تکان دادن ناگهانی سر و یا فشار آوردن به عضلات سر و صورت تشدید می شود. سردرد سینوسی معمولا با علائم دیگری مانند افزایش ترشحات بینی، احساس پری در گوش، تب و تورم صورت همراه است.

در بسیاری از موارد سردردهای مرمن تحت عنوان سردردهای سینوسی تشخیص داده می شوند در حالیکه در برخی موارد ممکن است سردردهای مزمن ناشی از میگرن و یا سردرد تنشی باشند. به همین دلیل تشخیص دقیق نوع سردرد برای انتخاب طرح درمان مناسب  از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای تشخیص دقیق سردردهای ناشی از عفونت و التهاب سینوس ها انجام معاینات دقیق پزشکی و آزمایش های تخصصی مانند ام آر آی و سیتی اسکن ضرورت دارند.

درمان سردردهای سینوسی

درمان سردردهای سینوسی معمولا از طریق درمان علائم ناشی از عفونت سینوس ها انجام می شود. درمان می تواند شامل مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای رفع عفونت و مصرف کوتاه مدت داروهایی آنتی هیستامین برای رفع علائم التهابی باشد. علاوه بر این رعایت نکات بهداشتی ساده مانند مصرف مایعات، استفاده از دستگاه های مرطوب کننده ی هوا و شست وشوی بینی با آب نمک می توانند علائم سردردهای سینوسی را کاهش دهند.

قابل ذکر است که حساسیت های فصلی و آلرژی باعث ایجاد سردردهای سینوسی نمی شوند. اما وجود این عوامل با افزایش التهاب مجاری تنفسی می تواند علائم سردردهای سینوسی را افزایش دهند.

 

 

درمان بیوفیدبک برای انواع سردرد و میگرن

بیوفیدبک تکنیکی است که می تواند با فراهم کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض های عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران،در جهت آموزش روش های کاهش استرس در بیماران مبتلا به انواع میگرن و سر درد موثر واقع شود.در این روش درمانی،حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می شوند، به پوست بیمار متصل می گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا دمای پوست بیمار را اندازه گیری می کنند. برای مثال یک پاسخ استرسی دمای پوست را به دلیل تنگ کردن رگهای خونی کاهش می دهد در حالی که یک پاسخ ریلکسیشن باعث گشاد شدن رگهای خونی و در نتیجه گرم شدن پوست می شود.

نتایج مطالعات انجام شده بسیاری نشان از تغییر جریان خون در مغز حین حمله های میگرن و دوره های محو شدن درد در بین این حملات دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می تواند جریان خون داخل مغز خود را تحت تأثیر قرار داده و میزان درد را بهتر کنترل کند.

بسیاری از مطالعات بیوفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات بیوفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

 

خدمات بیوفیدبک در درمان میگرن بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا در دسترس می باشد.

 

تهیه و تنظیم : انیس جهانبازی (کارشناس ارشد روانشناسی ، مشاور و درمانگر)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

 

خدمات درمان انواع سردرد و میگرن با روش بیوفیدبک بصورت اختصاصی

زیر نظر متخصصین مغز و اعصاب

در مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا انجام می شود

 


جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

کلمات کلیدی: انواع سردرد، درمان انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک، سردرد سینوسی، عفونت سینوس ها، درمان سردرد سینوسی، تشخیص سردرد سینوسی.

 

 

مقالات

, designed by l.aghaei