اخبار:   

خانه مقالات و مطالب سردرد (میگرن) شایع ترین انواع سردرد

آمار بازدیدکنندگان سایت

شایع ترین انواع سردرد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - سردرد (میگرن)

 

شایع ترین انواع سردرد

آیا شما از سردرد رنج می برید؟ آیا می دانید سردرد شما از چه نوعی است؟ شاید به نظر برسد که این سوال خیلی بدیهی و غیرضروری است. اما باید توجه داشته باشید که بیماری سردرد انواع مختلفی دارد و علائم این بیماری در هر فردی به شیوه ای خاص بروز پیدا می کند. تشخیص دقیق نوع سردرد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که برای انتخاب بهترین روش درمان، مهم ترین عامل  شناسایی دقیق نوع سردرد، عوامل ایجاد کننده ی آن و نحوه ی بروز علائم در فرد است. چند مورد از شایع ترین انواع بیماری سردرد عبارت اند از:

1- سردردهای تنشی: این نوع سردرد از شیوع نسبتا بالایی برخوردار است. غالبا افراد در صورت مواجهه با موقعیت های استرس زا علائم سردرد تنشی را تجربه می کنند. علائم این نوع سردرد معمولا ثابت و پایدار و مزمن است. علائم سردرد تنشی عبارت اند از احساس فشار، درد و گرفتگی در هر دو طرف سر، احساس گرفتگی و انقباض همراه با درد در عضلات پشت گردن و شانه ها. سردردهای تنشی در اغلب موارد خیلی شدید و ناتوان کننده نیستند.

2- سردردهای هورمونی: این نوع سردرد اغلب در زنان قبل از شروع دوران قاعده گی و یا در طول دوران قاعده گی بروز پیدا می کند. علائم این نوع سردرد بسیار شبیه علائم سردردهای میگرنی است. درد ضربان دار شدید در یک طرف سر، حالت تهوع، استفراغ و حساسیت نسبت به عوامل محرک از جمله شایع ترین علائم این بیماری هستند.

3- سردردهای خوشه ای: این نوع سردرد در مردان از شیوع بیشتری برخوردار است. درد شدید که معمولا 30 تا 45 دقیقه ادامه پیدا می کند.این سردرد معمولا ناگهانی و بدون هیچ گونه علائم هشدار دهنده بروز پیدا می کند.درد شدید و احساس سوراخ شدن یک طرف سر یا اطراف چشم ها، همراه با سوزش چشم ها و آب ریزش بینی از شایع ترین علائم سردردهای خوشه ای است.این نوع سردرد معمولا در دوره های زمانی مشخص و در زمان های یکسان تکرار می شود.

4- میگرن: یکی از شایع ترین انواع سردرد است که با درد شدید ضربان دارد در یک طرف یا در هر دو طرف سر مشخص می شود. علائم همراه این بیماری عبارت اند از حالت تهوع، استفراغ، حساسیت نسبت به نور و صدا و علائم هشدار دهنده ی اورا .

 

 

درمان بیوفیدبک برای انواع سردرد و میگرن

بیوفیدبک تکنیکی است که می تواند با فراهم کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض های عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران،در جهت آموزش روش های کاهش استرس در بیماران مبتلا به انواع میگرن و سر درد موثر واقع شود.در این روش درمانی،حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می شوند، به پوست بیمار متصل می گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا دمای پوست بیمار را اندازه گیری می کنند. برای مثال یک پاسخ استرسی دمای پوست را به دلیل تنگ کردن رگهای خونی کاهش می دهد در حالی که یک پاسخ ریلکسیشن باعث گشاد شدن رگهای خونی و در نتیجه گرم شدن پوست می شود.

نتایج مطالعات انجام شده بسیاری نشان از تغییر جریان خون در مغز حین حمله های میگرن و دوره های محو شدن درد در بین این حملات دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می تواند جریان خون داخل مغز خود را تحت تأثیر قرار داده و میزان درد را بهتر کنترل کند.

بسیاری از مطالعات بیوفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات بیوفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

خدمات بیوفیدبک در درمان میگرن بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا در دسترس می باشد.

 

تهیه و تنظیم : انیس جهانبازی (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی ، مشاور و درمانگر)

 

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

 

خدمات درمان انواع سردرد و میگرن با روش بیوفیدبک بصورت اختصاصی

زیر نظر متخصصین مغز و اعصاب

در مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا انجام می شود

 

 


کلمات کلیدی: انواع سردرد، درمان انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک.

 

مقالات

, designed by l.aghaei