اخبار:   

آمار بازدیدکنندگان سایت

علل اضطراب مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - اضطراب و استرس

علل اضطراباضطراب احتمالاً در نتیجه شرایط روحی ، جسمی، در اثر عوارض دارو ویا ترکیبی از این سه ایجاد می شود.اولین وظیفه پزشک شما بررسی این است که آیا اضطراب شما ناشی از شرایط طبی است یا خیر.

علل عمده ورایج اضطراب شامل شرایط طبی زیر است:

*اختلال پانیک (وحشتزدگی) علاوه بر اضطراب، علایم عمومی اختلال وحشتزدگی شامل تپش قلب، سرگیجه وتنگی نفس می باشند.چنین علایمی با قهوه (کافئین)آمفتامین ها (وقتی آمفتامین ها  با تجویز پزشک نباشند، به عبارت عامیانه "اسپید"[1] خوانده می شوند.)، تیروئید پرکار،ضربان نامنظم قلب وسایر ناهنجاریهای قلبی (مثل بیرون زدگی [2] دریچه میترال) نیز ایجاد می شوند.

*اختلال اضطراب فراگیر

*اختلال ترس

*اختلال استرس (تنش)

عوامل خارجی معمول نیز می توانند اضطراب ایجاد نمایند:

*تنش د ر محل کار

*تنش در مدرسه

*استرس در رابط شخصی مثلاً ازدواج

*استرس مالی

*استرس از یک حادثه هیجانی از جمله مرگ فرد مورد علاقه

*استرس از بیماری پزشکی جدی

*عوارض جانبی دارو

*استفاده از دارویی غیر مجاز مثل کوکائین

*علایم یک بیماری پزشکی(مثل حمله قلبی ،سکته قلبی ،هیپوگلایسمی[3])

*فقدان اکسیژن در محیط  و به همین شکل بیماری ارتفاع زیاد از سطح دریا، آمفیزم ، آمبولی ریوی(لخته خون در رگهای ریه)

پزشک وظیفه اغلب دشواری دارد تا تعیین کند کدام علامت از کدام علت ناشی می شوند. برای مثال ، در بررسی افراد دارای درد قفسه سینه که به نظر می رسید بیماری قلبی داشته باشند و بعداً مشخص شد که  درد با قلب مرتبط نیست ،43% اختلال پانیک داشتند(شکل رایج اضطراب)

 


[1]-speed

[2] prolapse

[3] پایین بودن میزان وراثتی قند خون

 

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله فقط با ذکر نام نویسنده و مترجم و لینک فعال به سایت منبع(مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا) آزاد است.

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات بدون ذکر نویسنده و مترجم و منبع مقاله پیگرد قانونی دارد.

 

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

 

 

اضطراب ، هراس و درمان با بیوفیدبک و نوروفیدبک

 


اضطراب یک واکنش طبیعی به موقعیت های استرس زا است و به ما کمک می کند تا با این موقعیتها در محل کار، دانشگاه، مدرسه و .. روبرو شویم. اما زمانی که حس اضطراب بیش از حد معمول و نرمال باشد، دلواپسی و هراس غیرمنطقی و نامعقول نسبت به همه موقعیت های روزانه بوجود می آید.

علایم اضطراب معمولاً شامل موارد زیر می باشد:

نگرانی بیش از حد، احساس آزاردهنده ترس، افکار منفی و تدافعی، افزایش ضربان قلب ، تعریق کف دست و تنفس دشوار.

علم روانپزشکی، اختلالات اضطرابی را به چندین گروه تقسیم می کند  که شامل:

1-    اختلال اضطراب فراگیر

2-    اختلال وسواسی جبری

3-    اختلال هراس (پانیک)

4-    اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

5-    هراس اجتماعی

6-   فوبیا (ترس های خاص )

 

بطور کلی برای درمان اختلالات اضطرابی از دارودرمانی به همراه روان درمانی استفاده می شود و داروهای مورد استفاده شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب و مهارکننده های بتا هستند. این داروها خود شامل عوارضی همچون: چاقی، کاهش میل جنسی، خواب آلودگی، خشکی دهان هستند و همچنین تداخلات دارویی با دیگر داروها نیز موجب محدودیت مصرف آنها می شود.

یکی از رایج ترین استفاده های نوروفیدبک در طی 30 سال گذشته، درمان اضطراب و استرس و Relaxation بوده است.

امروزه نوروفیدبک بعنوان یک روش مؤثر، غیرتهاجمی، بدون درد و بدون نیاز به داروهای خوراکی در افراد دچار مشکلات اضطرابی در تمام دنیا شناخته شده است.


با درمان بوسیله روش نوروفیدبک، نه تنها مغز شما روش های آرام سازی را می آموزد، بلکه می آموزد چگونه روش فعالیت خود را تغییر دهد و بداند که ریشه اضطرابش کجاست؟

ابتدا مغز شما می آموزد که چطور امواج خود را تنظیم کند و زمانی که این مهم را آموخت، دیگر در برابر احساس اضطراب و استرس آسیب پذیر نیست. به عبارت دیگر شما یکبار می آموزید که چطور یک دوچرخه را برانید بدون ترس از اینکه به زمین بیفتید، و پس از آن شما دیگر از افتادن و یا خارج شدن از مسیر نخواهید ترسید!

 

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات تخصصی درمان اضطراب با روش نوروفیدبک انجام می شود و شما می توانید با تشکیل پرونده از طریق این سایت و سپس انجام جلسات درمانی تحت نظر متخصص مغز و اعصاب از نتایج این درمان در بهبود مشکلات اضطرابی بهره ببرید.

 

مقالات

, designed by l.aghaei