اخبار:   

خانه مقالات و مطالب اضطراب و استرس آیا اضطراب باعث پیری زودرس می شود؟

آمار بازدیدکنندگان سایت

آیا اضطراب باعث پیری زودرس می شود؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - اضطراب و استرس

آیا اضطراب دوباره شدت می یابد؟

 

اضطراب

اضطراب هراسی یا اضطرابی که بیانگرحملات ترس است عموما در میان زنان میانسال دیده می شود. تحقیق جدیدی نشان داده که این وضعیت و عارضه ممکن است با پیری زودرس در ارتباط باشد.

محققان بریگام وبیمارستان زنان اعلام کردند که این وضعیت با الیگومرهای کوتاه تر(وضعیت پیری سلولی از لحاظ زیستی شیمیایی) در زنان میان سال و مسن تر بیشتر در ارتباط است . تلومرها پروتئین های پیچیده  DNA در انتهای کروموزوم ها هستند. آنها باعث حفظ کروموزوم ها از زوال و نابودی و در ضمن باعث حفظ اطلاعات ژنتیکی کروموزوم ها هنگام تقسیم سلولی می شوند. دانشمندان معتقدند که تلومرهای کوتاه همان گونه که باعث افزایش احتمال بیماری قلبی،سرطان ،جنون و نابودی انسان می شوند مشخص کننده بیولوژیکی یا پیری سلول نیزهستند.

طی مطالعات مقطعی  محققان از 5243 زن 42-69 ساله که در تحقیقات سلامت نرسس شرکت کرده بودند آزمایش خون به عمل آوردند. طول تلومرها کاملا مورد بررسی قرار گرفت همانگونه که به طور همزمان گزارش های شخصی افراد در زمینه نشانه های فوبی با پرسش نامه های معتبر اندازه گیری شد.

آنان دریافتند که سطح بالای فوبی ارتباط قابل توجهی با کوتاهی طول تلومرها دارد. علاوه بر این طول تلو مرها در زنانی که فوبی شدیدی داشتند مشابه زنانی بود که 6 سال بزرگتر بودند. اولیویا اوکرک پزشک ومتخصص BWH مرکز مطالعات و تحقیقات  سازمان روان پزشکی اعلام کرد که هنوز برای افراد زیادی  درباره این که آیا و چگونه استرس در پیری زودرس ما نقش دارد جای سوال است.بنابراین

این تحقیق بخاطرمطرح کردن ارتباط بین شکل رایج روانشناختی استرس اضطراب هراس و مکانیسم پیری زودرس قابل توجه و مهم است. به هر حال این دست از مطالعات نمی توانند دلایل  اثرات و اولین مشکلات استرس و تلومرهای کوتاه تر را اثبات کنند. یافته ها راه را برای تحقیقات آتی در زمینه ارتباط اضطراب و تغییرات طولی تلومرها هموار می کند.

تهیه و تنظیم :  سیده مژگان صالحی (روانشناس و مشاور)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی، بیش فعالی ، درماناختلالات جنسی و روابط زناشویی ، زوج درمانی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیتمتخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 


 


  

مقالات

, designed by l.aghaei