اخبار:   

خانه مقالات و مطالب اضطراب و استرس چگونه بر ترس غلبه کنیم؟

آمار بازدیدکنندگان سایت

چگونه بر ترس غلبه کنیم؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - اضطراب و استرس

اکنون چگونه بر ترس غلبه کنیم؟


ترس


ترس دقیقاً چیست؟ ترس هیجان قوی منفی است که به تار و پود روانشناختی و روانی ما از لحظه ای که متولد شده ایم و با چیزهای دیگر در این جهان تعامل داریم، قلم خورده است. تجربه ای بد مثل شوک ، درد در سنین جوانی می تواند ترسی دیرینه درون آرایش روانی  ما به جای بگذارد.برخی اوقات ترس نقش خود را بعنوان نجات دهنده زندگی با پیشگیری از خطر و ریسکِ غیر قابل دفاع، برای ما بازی می کند. بهرحال ، در بسیاری از موارد احساسات غیر منطقی و غیر عقلانی را بر می انگیزاند که ما را از دنبال کردن یک چالش  باز می دارد. در نتیجه  بسیاری از مردان به راحتی زندگی به شکل بازنده ای را  می گذرانند، زیرا آنها از ادامه دادن چالش هایی  که ممکن است آنها را به لذت بردن از تجربیات جذاب زندگی هدایت کند، می ترسند.

از میان بسیاری از هیجانات انسانی از جمله خشم ،تنفر ،نا امیدی، حسادت ، دشمنی ،خودخواهی و غیره ؛ ترس یکی از قوی ترین و بدترین هیجاناتی است که به شدت زندگی فرد راتحت تأثیر قرار می دهد. ترس فرد را از برآوردن اهداف حقیقی زندگی مثل یادگرفتن و استنتاج برای رسیدن به انسانیت بهتر و هدایت شده تری باز می دارد.

انواع مختلفی از ترس وجود دارد: ترس از طرد شدن، ترس از اشتباه ، ترس از تاریکی ، ترس از گم شدن ،ترس از درد، ترس از مرگ ، ترس از ارتفاع ، ترس از تنها ماندن، ترس از تماشا شدن، ترس از سخنرانی عمومی، ترس از ناشناخته بودن، ترس از برخورد با چالش های جدید، و بسیاری چیز دیگر های دیگر.

ترس ، خود را به شدت به  تارو پود هیجانی و روانشناختی ما متصل می چسباند.هرچه با انرژی بیشتر ی آنرا می گیریم، تخریب گر تر می شود. در جنگهای هنرپیشه ی معروف، جدی آناکین اسکای والکر در غلبه بر ترسش ناموفق شد و سرانجام به دام تاریکی افتاد، تا دارث ویدر شرور شود.

برای غلبه بر ترس ما نیاز داریم که به وضوح آنچه را دقیقاًٌ از آن می ترسیم درک کنیم. گامهایی هست که می توانیم کسب کنیم تا خودمان را از ترسی خاص رها کنیم.

اثبات ترس و پیامدهایش

دقیقاً من از چه می ترسم؟ اگرچیزهایی که از انها می ترسم رخ دهند ، بدترین سناریویی که می تواند اتفاق بیفتد چیست؟ آنها را با جزئیات بنویسید. هرچه جزئیات بیشتر بتوانید بنویسید، تحلیل بهتری از آن می توانید انجام دهید و ببینید که ترس و پیامدهایش اغلب کاملاً غیر منطقی وغیر معقول هستند.

ترس را تحلیل کنید

درجه به درجه پیش روید. تحلیلی منطقی از رخداد احتمالی حوادثی که از آنها می ترسید ، انجام دهید. برای غلبه بر پیامدهای رخداد ،گامهایی که می توانید و انجام خواهید داد، چه هستند؟ چه منابعی دارید  و یا چه منابعی منطقاً برای مواجهه با رخداد کسب می شوند؟ و اگر همه امور و تلاشها شکست خوردند، با چه کمبودی مواجه خواهید شد؟ آیا این کمبود تحمل پذیر است؟ اگر شما خودتان در انجام ارزیابی عینی مشکل دارید، اقوام یا دوستان نزدیکتان را وا دارید که تحلیل را با یکدیگر مرور کنید.به نظرات آنان گوش دهید.

ارتباطاتتان را با ترس معکوس کنید.

پس از اینکه تحلیل منطقی و عینی ترسی خاص را اجرا کردید، اقدامات را انجام دهید و سرانجام بر آن پیروز شوید. این فرآیند را هر زمان در زندگی تان با ترسی مواجه می شوید ، تکرار کنید. وقتی این تمرین تبدیل به عادتی می شود، شما بزودی آگاه می شوید که ترسی برای چیزی خاص سرانجام تبدیل به ابزاری خوب برای موفقیت شما می شود. شما در استفاده از ترس برای تحلیل آشکار یک موقعیت ماهر خواهید شد، برنامه های عمل ثابتی ایجاد می کنید ، منابع و تلاشهایی برای غلبه بر چالشهایی که با آنها مواجه می شوید اختصاص می دهید. در واقع شما ارباب سرنوشتتان می شوید ،نه ترستان. در این راه ترس ذاتی از چیزی خاص تبدیل به ابزاری مناسب برای موفقیت می شود.

ما حق انتخاب برای کنش یا واکنش داریم. وقتی ما ترس را از موقعیت برجسته ی "ارباب "به موقعیت سلطه پذیر "برده "معکوس می کنیم ؛ زندگیمان برای بهترشدن تغییر می کند. بزودی ما این گفته را تصدیق می کنیم که:" به جزترس چیزی برای ترس وجود ندارد."

زندگی معنادار و پرثمر می شود. ما زندگی را به کاملترین شکل زندگی می کنیم.این خارق العاده است، اینطور نیست؟

 

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی، بیش فعالی ، درمان اختلالات جنسی و روابط زناشویی ، زوج درمانی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

مقالات

, designed by l.aghaei