اخبار:   

خانه مقالات و مطالب اضطراب و استرس غلبه بر حملات وحشت­زدگی (روش­های خودیاری که کمک می­کنند اضطراب و ترس خود را کنترل کنید)

آمار بازدیدکنندگان سایت

غلبه بر حملات وحشت­زدگی (روش­های خودیاری که کمک می­کنند اضطراب و ترس خود را کنترل کنید) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - اضطراب و استرس

غلبه بر حملات وحشت­ زدگی (روش­های خودیاری که کمک می­کنند اضطراب و ترس خود را کنترل کنید)

ترس

با حذف عامل مهمی که باعث شروع اضطراب می­شود، طبیعتاً می­توانید بر حملات وحشت­زدگی غلبه کنید، این مقاله به شما کمک می­کند با آن عامل راه­انداز مقابله کنید به­طوری که بتوانید اضطراب، ترس­ها و افسردگی را به طرز معقولی کاهش دهید.

حملات اضطرابی وحشتزدگی اغلب ناگهانی و به یکباره رخ می­دهند. و علایم آن می­تواند آنقدر وحشتناک باشد که ترس، شما را فلج کند. ترس شما و زندگیتان را تحت کنترل خود در می­آورد، و شما سعی می­کنید خود را از حوادث، مکان­ها، افراد و موقعیت­های که در آنها دچار اضطراب می­شوید دوری کنید.  این نگرانی در مورد حمله­ی دیگر، سطح اضطراب کنونی شما را تشدید می­کند. و در موقعيت­هايي كه پيش از اين توانا بوديد اكنون خودتان حمله­اي ديگری را در برخورد با آن موقعیت­ها شکل می­دهید.

لازم است با این نوع ترس برای غلبه بر حمله­های وحشتزدگی و اضطراب مقابله کنید. راهی نیست مگر اینکه برای از بین بردن این ترس دست بکار شوید، ترسی که چرخه­ی معیوبی از وحشت­زدگی و اضطراب پایان ناپذیر را ایجاد می­کند. ترس تا حدودی طبیعی است، منظور ما از ترس در اینجا آن نوعی از ترس است که واقعاً مانع از انجام فعالیت­های روزمره مانند رانندگی یا حضور در مکان­های عمومی می­شود؛ ترسی که ضربان قلب شما را آنقدر بالا می­برد که شما حس می­کنید در حال مردن هستید.

شما ممکن است در جستجویتان درباره غلبه بر حملات وحشتزدگی و اضطراب به درمان­های مرسوم پزشکی برخورده باشید. در اغلب موارد داروهای ضدافسردگی­ برای اختلال­های وحشت­ زدگی و اضطراب تجویز می­شوند. این داروها از طریق کنترل واکنش­های شیمیایی در مغزتان، کارکرد ذهنی شما را اداره می­کنند. این داروها نمی­توانند ترس درونی شما و ترس از داشتن حمله­ی دیگر را کنترل کنند.

داروها معمولاً کوتاه­مدت تجویز می­شوند و عده­ی هم با این داروها بهبودی کسب می­کنند - اما شما که نمی­خواهید یا نمی­توانید باقی زندگیتان را به این داروها وابسته باشید – تعداد زیادی از این داروها عوارض جانبی مانند اعتیاد دارند (در واقع آنها به عنوان یک راه حل کوتاه مدت طرح ریزی شده­اند) در حالي كه شما با عنصري به نام ترس سروكار داريد كه با قطع مصرف دارو برگشت خواهد كرد. (نکته­ی هشداردهنده: اگر شما اکنون یک داروی تجویز شده برای اضطراب مصرف می­کنید، به علت موضوع اعتیاد و دیگر خطرات احتمالی برای سلامتی، بدون مشاوره با پزشکتان آن را قطع نکنید).

دلیل اصلی اینکه عده­ا­ی خودبخود می­توانند بر حملات وحشتزدگی و اضطراب غلبه کنند در حالی که عده­ی دیگر مجبورند از داروهای ضدافسردگی و یا داروهای ضداضطراب کمک بگیرند، این است که چنین قشری از مردم به صورت ثمربخشی راه­هايی برای خلاص شدن از ترسِ مربوط به داشتن حمله­ی اضطرابی دیگر می­یابند. آنها با ترس­شان سرشاخ می­شوند و در این روند وضعیت خود را بهبود می بخشند. زماني آنها خواهند توانست ترس خود را تحت كنترل بگيرند كه بدون هيچ مانعي بر روي اين اضطراب فراگير خود كار كنند.

اینطور تصور کنید که...

بیاید تصور کنید درست همین الان یک حمله­ی اضطرابی داشته باشید.... می­دانیم کمی احمقانه به نظر می­رسد اما ببینید می­توانید. من شرط می­بندم که نمی­توانید، و دلیل اینکه نمی­توانید این است که شما با تلاش برای راه­اندازی یک حمله با ترس­تان مستقیماً روبرو شده­اید. با این روند شما آن ترس را حذف کرده­اید.

وقتی که شما به این مرحله رسیده باشد ، سرانجام بر ترس از حمله­ی دیگر پیروز شده و سرانجام این چرخه­ی بی­پایان اضطراب را که بر زندگی روزانه­یتان مسلط شده است، شکست مي­دهيد، اکنون آماده­اید که به طور قطعی برای حذف اضطراب عمومی­یتان دست بکار شوید. و این کار را خودتان بدون هرگونه داروی ضد افسردگی کرخت­کننده­ی مغزی انجام داده­اید.

 

تهیه و تنظیم :  اکرم جمشیدفر (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی، بیش فعالی ، درماناختلالات جنسی و روابط زناشویی ، زوج درمانی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیتمتخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

مقالات

, designed by l.aghaei