اخبار:   

خانه مقالات و مطالب ترک اعتیاد (شیشه و...) خصوصیات شخصیتی افراد معتاد چیست؟

آمار بازدیدکنندگان سایت

خصوصیات شخصیتی افراد معتاد چیست؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - ترک اعتیاد (شیشه و...)

شخصیت اعتیاد آور

 

شخصیت معتاد

 

برخی از افراد احتمال بیشتری دارد که تبدیل به یک معتاد بشوند.

به نظر میرسد که برخی افراد نسبت به افراد دیگر احتمال بیشتری دارد که به دام اعتیاد بیفتند. همچنین، معمول است که برخی افراد خودشان یا دیگران را به عنوان یک شخصیت معتاد توصیف کنند. اگر این چنین شخصیت هایی وجود داشته باشند پس این بدین معنی است که جرم مربوط به الکل و مواد مخدر نیست بلکه در عوض مربوط به افرادی است که از آن استفاده می کنند؟ آیا این همین معنی را نمیدهد که فقط افرادی که چنین شخصیت هایی را دارند در معرض ریسک اعتیاد قرار دارند؟ اگر برخی از افراد احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به یک فرد معتاد را داشته باشند، این بدین معنی است که ما با یک مداخله قبل از اتفاق افتادن بحران میتوانیم جلوی این موضوع را بگیریم..

تعریف شخصیت معتاد:

فرد دارای شخصیت معتاد، دارای ویژگی هایی است که او را برای اینکه این چنین شخصیتی داشته باشد مستعدتر می سازد. چنین افرادی ممکن است به چیزهای دیگری غیر از الکل یا مواد مخدر اعتیاد داشته باشند مثل روابط یا کار.این قابل باور است که حدود 15% از مردم آمریکا دچار شخصیت معتاد هستند .

تعریف اعتیاد:

کلمه اعتیاد در طول سالها برای پوشش طیف بسیار گسترده تری از رفتارهاست. مردم در حال حاضر در مورد چیزهایی اعتیاد دارند از قبیل اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به شکلات و اعتیاد جنسی. این است که برخی از روانشناسان معتقد بودند که تقریبا تمام رفتارهای شخص به دلیل اعتیاد نابهنجار و مخرب میشود..

اعتیاد به الکل یا مواد مخدر شامل دو جزء است:بخش فیزیولوژیک اعتیاد و اعتیاد روانی. این به این معنی است که زمانی که ماده در دسترس نیست اجبار روان به استفاده از مواد مخدر و عواقب فیزیولوژیک آن وجود دارد.چون بدن با الکل یا مواد مخدر سازگار شده است ترسی برای حذف کردن آن وجود دارد.این ترس کمک میکند به سوئ استفاده ی مواد در نگه داشتن بدن در بدبختی خود..

ویژگی های رفتارهای اعتیاد آور

آن دسته از افرادی که در رفتار های اعتیاد آور تمایل به دیدن ویژگی های خاص خود را دارند از جمله:

آنها ممکن است سعی کنند گستره کاملی از رفتار خود را از خانواده و دوستان پنهان کنند.

آنها ممکن است شواهدی که نشان میدهد اعتیاد به آنها آسیب میرساند را نیز از بین ببرند.

آنها ممکن است به صورت یک وسواس فکری تماما به آن فکر کنند.

آنها قادر به کنترل زمان نیستند.

شاید آنها رفتارهایی از خود را که دیده میشود انکار کنند.

آنها ممکن است از دوره های افسردگی رنج  ببرند.

این شخص ممکن است مشکل رفتاری خود را پیدا کند.

انواع رفتار اعتیاد آور

فردی با شخصیت اعتیاد آور می تواند مستعد ابتلا به بسیاری از انواع رفتار اعتیاد آور باشد از جمله:

 

الکل و مواد مخدر(ازجمله داروهای تجویزی)

اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی، اختلال در خوردن غذا، یا غذا خوردن اجباری

قمار

کار

ورزش

سکس و عشق

کامپیوتر و یا اینترنت

گروه ها و فرقه ها

 

ویژگی های یک شخصیت اعتیادآور

آکادمی ملی علوم با هدف پیدا کردن ویژگی های مشترک همه نوع اعتیاد انجام شده است.

آنها قادر به کشف یک مجموعه ای از ویژگی های هستند که همه جایی هست، از جمله پیدا کردن بسیاری از شباهت های مشترک بین معتادان مختلف.

این شباهت ها عبارت بودند از

 

حس بالایی از استرس در زندگی خود

عزت نفس پایین

احساس بیگانگی از دیگران

عدم رعایت ارزشها

آنها تمایل به عمل impulsively

پاداش به تاخیر افتاده آنها تحمل بالایی دارند برای گرفتن

مستعد ابتلا به کمبود توجه

به شدت نا امن در روابط

معمولا از افسردگی یا اضطراب رنج می برند

تمایلات ضد اجتماعی

تحمل بالا برای انحراف

 

درمان اختلال شخصیت اعتیادآور

روش معمول برای مقابله با اختلال شخصیت اعتیاد آور این است که به فرد  در فرار از اعتیاد در حال حاضر خود کمک می کند . راه این کار به نوع و وسعت اعتیاد بستگی دارد. اعتیاد جنسی و کار ممکن است با برخی از انواع روش مشاوره درمان  شود. آن دسته از افرادی که اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارند ممکن است ناتوانی داشته باشند و به  حمایت  زیادی در اوایل هفته و ماه پس از بهبود نیاز دارد. گروه های خودیاری مثل استفاده از مواد مخدر طولانی  مدت می تواند مفید باشد..

اختلال شخصیت اعتیادآور در بازیابی

آن دسته از افرادی که دارای ویژگی های شخصیتی یک  معتاد هستن نیاز به بازیابی هوشیاری دارند. خطر ابتلا به آنها را از یک  نوع اعتیاد  را به  نوع دیگروجود دارد. این امر ممکن است مستلزم صرف تمام وقت  در محل کار و یا تبدیل شدن به یک متعصب تناسب اندام است. این حتی ممکن است باعث ایجاد حساسیت آنها نسبت به گروه بهبود شود. اگرچه برخی از انواع اعتیاد ممکن است ضرر کمتری نسبت به دیگر انواع اعتیاد داشته باشدهمه آنهامی تواند منجر به درد و رنج شوند. بنابراین لازم است افراد نسبت به نوع سپر دفاعی خود در برابر انواع مختلف تجدید نظر کنند.

 

مترجم:مجتبی امیری

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی،بیش فعالی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 


یکی از روش‌هایی که در دنیا از سال 2002 (در آمریکا ) برای ترک مواد محرک (مثل ترکیبات آمفتامینی و شیشه) مورد توجه قرار گرفت، استفاده از روش «نوروفیدبک» است و،بر این اساس مشاهده شد که با توجه به صدمه‌ای که به مغز می‌رسد، اگر بتوان با تمرین‌هایی که به فرد می‌دهند، عملکرد مغز را درست می‌کنند و عواملی مانند وسوسه و افسردگی را از بین می‌برند، میزان موفقیت این افراد در پاک بودن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.


بر اساس گزارشی که در آمریکا منتشر شد، طی پیگیری شش تا هشت سال مشاهده شد که 81 درصد افرادی که شیشه و سایر ترکیبات محرک استفاده می کردند و  با استفاده از نوروفیدبک درمان شده بودند، دیگر به سوی اعتیاد برگشت نکردند، به عبارت بهتر با استفاده از این روش توانستند مغز را به میزان قابل توجهی به سمت نرمال عمل کردن برگردانند.

 

خدمات ترک اعتیاد شیشه به صورت اختصاصی با ترکیب روش ماتریکس + نوروفیدبک + بیوفیدبک برای اولین بار در ایران توسط مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.


 

مقالات

, designed by l.aghaei