اخبار:   

آمار بازدیدکنندگان سایت

روان درمانی شناختی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - مقالات آموزشی برای درمانگران روانشناسان و مشاوران

روان درمانی شناختی

 

متخصص روانشناس

 

تئوری شناخت درمانی  بیان میکند که چگونگی احساسات ما توسط تفکرمان اندازه گیری می شود.آنان معتقدند که اختلالاتی مانند افسردگی بخاطر نقص اعتقادات و تفکرمان است. با تصحیح این اعتقادات نادرست درک فرد از خوادث و احساسات بهبود می یابد. تحقیقات در زمینه افسردگی نشان داده اند که افراد افسرده اغلب  درباره خودشان ،جهان پیرامون و موقعیتشان درک نادرستی دارند.تعدادی از اشتباهات شناختی و مثال های واقعی زندگی در زیر برای آَنایی بیشتر ارائه می شود.

شخصی :به اتفاقات منفی مربوط می شود که هیچ پایه و اساسی ندارد.

مثال :وقتی در راهروی اداره راه می روید جان به مدیر عامل شرکت سلام می کند. رئیس پاسخ نداده و به راه خود ادامه می دهد. جان این را نشانه بی احترامی مدیر به خود تلقی می کند. او روحیه اش را از دست داده و احساس می کند طرد شده است. در حالی که رئیس چنین نیتی نداشته است. ممکن است او در فکر نشست پیش رو بوده  یا صبح با همسرش اختلاف پیدا کرده باشد. اگر جان فکر می کرد که رئیس منظور خاصی نداشته است دچار چنین حس منفی نمی شد.

تفکر دوگانه: یعنی دنیا را سفید و سیاه دیدن و همه یا هیچ دانستن زندگی است.وقتی فردی در دوراهی مانده باشد دچار این موضوع می شود.

مثال : مری با یکی از سرپرست هایش در اداره که معتقداست خیلی بدرفتار است مشکل پیدا کرده است.او خودش را متقاعدکرده است که فقط دو گزینه و حق انتخاب دارد یا از رئیس اخراج او را بخواهد یا ساکت بماند. او متوجه نیست که می تواند به صور ت مثبت با رئیس صحبت کند یا از سرپرست دیگری راهنمایی بخواهد یا با روابط عمومی اداره صحبت کند و ...  .

انتزاع انتخابی : فقط روی جنبه های خاصی از یک موقعیت ( معمولا موقعیت های منفی )تاکید می کند.

مثال: در یک جلسه اداری  سوزان برای حل مشکل یک طرح پیشنهادی را ارائه می دهد. راه حل او با علاقه فراوان مورد توجه واقع می شود و بسیاری از آنها تحسین می شوند.اما درباره یکی از موارد سرپرستش به ناکافی بودن بودجه موجود اشاره می کند. سوزان بازخورد مثبت را نادیده گرفته و روی همین یک نکته تاکید می کند. او از این مورد به عنوان عدم حمایت از جانب رئیس و تحقیر در مقابل دیگران یاد می کند.

افراط وتفریط : تحریف اهمیت حوادث خاص.

مثال : دانشجویی است که قصد دارد در دانشکده پزشکی  ادامه تحصیل دهد.اومی داند که  میانگین نمرات این دانشگاه برای پذیرش اهمیت دارد. ا و در درس تاریخ آمریکا نمره D گرفته است. او دلسرد شده که تمام رویاهایش برای داروساز شدن بر باد رفته است.

طرفداران شناخت درمانی  روی خطاهای فکری فرد مانند آنچه در بالاذکر شد کار می کنند.با در نظر گرفتن راه های دیگر مانند در نظر گرفتن موقعیت ، دیدگاه فرد نسبت به زندگی  و سرانجام وضع روحی و روانی فرد وضع بهتر خواهد شد.تحقیقات ثابت کرده اند که شناخت درمانی می تواند به اندازه تجویز دارو در افسردگی موثر و کار ساز باشد.

 

تهیه و تنظیم :  سیده مژگان صالحی (روانشناس و مشاور)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی، بیش فعالی ، درمان اختلالات جنسی و روابط زناشویی ، زوج درمانی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

مقالات

, designed by l.aghaei