اخبار:   

خانه بیوفیدبک

آمار بازدیدکنندگان سایت

کلیاتی در مورد بیوفیدبک مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه, 27 خرداد 1391 ساعت 13:54

بیوفیدبک (پس خوراند زیستی)

تعریف


نوشته شده توسط پزشکان مایو کلینیک (معتبر ترین کلینیک پزشکی آمریکا)

پس خوراند زیستی ( بیوفیدبک) شیوه ای تکمیل کننده و جایگزین برای دارو درمانی است که در آن  شما می آموزید عملکردهای بدن از جمله ضربان قلب را با کمک ذهنتان کنترل نمایید. در بیوفیدبک شما به حسگرهای الکتریکی وصل می شوید که به شما کمک می کند اطلاعاتی درباره بدن خود را (bio) دریافت و اندازه گیری نمایید (feedback) ، حسگرهای بیوفیدبک به شما می آموزد که چگونه تغییرات ظریف و ماهرانه ای در بدن خود، مثلاً آرام کردن برخی ماهیچه ها انجام دهید تا به آنچه می خواهید ، برای مثال کاهش درد، برسید.

در اصل بیوفیدبک وضعیت سلامت و عملکرد فیزیکی ، به شما قدرت استفاده از افکار برای کنترل بدن را می دهد. بیوفیدبک اغلب به عنوان یک شیوه آرمیدگی بکار می رود.

به چه منظور انجام می شود؟

بیوفیدبک که گاهی آموزش بیوفیدبک نامیده می شود، برای کمک به درمان بسیاری از موضوعات جسمی و ذهنی بکار می رود. از جمله:

 • اضطراب یا استرس
 • آسم
 • عوارض جانبی شیمی درمانی
 • یبوست
 • مشکلات قلبی
 • فشار خون بالا
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • درد
 • عملکرد جسمی
 • بیماری رینودز

بیوفیدبک به دلایل مختلفی مورد درخواست افراد می باشد :

 • ناخواسته و مزاحم نیست.
 • نیاز به داروها را حذف می کند یا کاهش می دهد.
 • برای آنهایی که در وضعیت خود تحمل دارو ندارند، می تواند درمانی جایگزین باشد.
 • وقتی داروها خوب جواب نمی دهند ، می تواند گزینه دیگری باشد.
 • در برخی شرایط هنگام بارداری ، می تواند جایگزین داروها باشد.
 • به افراد کمک می کند کنترل سلامتی خود را بدست گیرند.

خطرات احتمالی

بیوفیدبک به طور کلی ایمن است. بیوفیدبک ممکن است برای همه مناسب نباشد ؛ بنابراین پیش از استفاده، در این زمینه با پزشک خود صحبت نمایید.

چگونه آماده شوید

شما به آمادگی خاصی برای بیوفیدبک نیاز ندارید. اگرچه در ابتدا بایستی آموزش بیوفیدبک را با پزشک خود مطرح نمایید تا مطمئن شوید که گزینه درمانی مناسبی برای شما هست یا خیر.

همچنین درمانگر بیوفیدبک خود را با احتیاط انتخاب نمایید. برای شروع از پزشک خود یا متخصص دیگری که دانش بیوفیدبک دارد ، بخواهید فردی که تجربه آموزش بیوفیدبک در زمینه مشکل شما را دارد، به شما پیشنهاد نماید. بسیاری از درمانگران بیوفیدبک در زمینه های دیگر سلامت از قبیل پرستاری یا  طب ورزش مدرک دارند و تحت نظر یک پزشک کار می کنند.

اما قوانین ایالتی کنترل کننده متخصصین بیوفیدبک، متفاوت است.

از یک درمانگر توانمند بیوفیدبک قبل از شروع درمان پرسش هایی از این قبیل بپرسید:

 • آیا شما گواهی یا دیپلم رسمی برای کار بیوفیدبک دارید؟
 • تحصیلات و تجربه شما چیست؟
 • فکر می کنید چه تعداد جلسات بیوفیدبک نیاز دارم؟
 • هزینه ها چقدر است و آیا تحت پوشش بیمه می باشد؟
 • آیا ممکن است لیستی از منابع مرجع به من ارائه دهید؟

 

 

منتظر چه بایستی باشید

در خلال جلسه بیوفیدبک درمانگر حسگرهای الکتریکی را به نواحی مختلف بدن شما وصل می نماید. این حسگرها حالت فیزیولوژیک بدن شما، از جمله امواج مغزی، دمای پوست بدن یا تنش ماهیچه ها را نشان می دهند.این اطلاعات از طریق نشانه هایی مانند بوق یا چراغ چشمک زن به شما بازگردانده می شوند. این بازخورد ها (فیدبک)به شما یاد می دهند که با تغییر افکار ،رفتارو هیجانات خود واکنش های فیزیولوژیک بدن خود را تغییر داده یا کنترل نمایید.در همین راستا به شرایطی که بدان منظور دنبال درمان بودید کمک خواهد شد.

برای مثال ،بیوفیدبک می تواند با دقت تنش ماهیچه هایی که موجب سر درد می  شوند را مشخص نماید.پس  از آن شما خواهید آموخت که تغییرات جسمی مثبت مانند آرمیده کردن همان ماهیچه های خاص را،دربدن خود برای کاهش درد تان ، ایجاد نمایید. هدف نهایی در بیوفیدبک یادگرفتن استفاده از این تکنیک ها شخصاً و در خانه می باشد.

جلسه ای نمونه از بیوفیدبک حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.طول مدت و تعداد جلسات به موقعیت شما و سرعت یادگیری شما در کنترل پاسخهای جسمی تان بستگی دارد . ممکن است شما 10 جلسه ویا به همان نسبت تا 50 جلسه نیاز داشته باشیدکه این تعداد جلسات هزینه و زمان بیشتری در بر خواهد داشت.

 

انواع بیوفیدبک:

درمانگر شما  شیوه های مختلفی از بیوفیدبک را بکار  می برد. تعیین شیوه هایی که برای شما مناسب باشد،به مشکل سلامتی شما و اهداف خاص آن بستگی دارد . شیوه های بیوفیدبک شامل:

*بیو فیدبک برق نگاری ماهیچه (EMG) :این شیوه اطلاعاتی درباره تنش ماهیچه ای بدنتان به شما می دهد و پس از آن قادر خواهید شد ، آرمیدگی را تمرین نمایید.

*بیوفیدبک دمایی:حسگرهایی که به انگشتان یا پاهای شما وصل می باشند، دمای پوست شما را اندازه می گیرند. بدلیل اینکه در زمان تنش و اضطراب دمای بدن شما پایین می آید، اعلام دمای پایین آمده ،به شما کمک می کند که تکنیک های آرمیدگی را آغاز نمایید.

*آموزش پاسخهای برقی پوست:حسگرهایی که فعالیت غدد عرقی و میزان تعریق پوست شما را اندازه می گیرند ،شما را از اضطراب آگاه می کنند.

*بیوفیدبک تغییرپذیری ضربان قلب : این نوع بیوفیدبک که عمدتاً در بعد تجاری بکار میرود به شما کمک می کندتا ضربان قلب خود را در تلاش برای بهبود فشار خون ،عملکرد رگها و تنش و اضطراب ، کنترل نمایید.

 

ابزارهای بیوفیدبک:

شما می توانید آموزش بیوفیدبک را در کلینیک های طب ورزشی ،مراکز درمانی و بیمارستانها دریافت نمایید.

آگاه باشید که برخی محصولات که به عنوان ابزار بیوفیدبک به فروش می رسند ، مناسب نیستند و همچنین همه متخصصین این زمینه کاری نیز قابل اطمینان نیستند. اگر تولیدکننده و یا متخصص بیوفیدبکی ادعا نماید که ابزار بیوفیدبک بیماری شما را تشخیص می دهد ، ناخالصی های خون شما را می سنجد ، عارضه شما را درمان می کند یا علائمی به بدن شما می فرستد؛ قبل از استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید زیراممکن است ابزاری قانونی نباشد.

نتایج:

متخصصین درباره نحوه عملکرد بیوفیدبک کاملاً مطمئن نیستند. اما اگر بیوفیدبک برای شما موفق عمل می کند، احتمالاً به شما کمک خواهد کرد،علایم عارضه خود را کنترل نمایید یا میزان مصرف دارویتان را کاهش دهید. در نهایت، می توانید شیوه های بیوفیدبکی که خودتان آموخته اید را تمرین نمایید. اگرچه احتمالاً نیاز خواهید داشت درمانهای استاندارد برای عارضه خود را نیز دنبال نمایید.

از بعد منفی ، یادگیری بیو فیدبک ممکن است زمان بسیاری بگیرد و اگر تحت پوشش بیمه نباشد ، گران نیز خواهد بود. (البته در ایران نسبت به آمریکا بسیار ارزان تر است)

 

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله فقط با ذکر نام نویسنده و مترجم و لینک فعال به سایت منبع(مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا) آزاد است.

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات بدون ذکر نویسنده و مترجم و منبع مقاله پیگرد قانونی دارد.

منبع اصلی مقاله : پایگاه اطلاعات علمی پزشکی مایو کلینیک

 

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


خدمات نورفیدبک و بیوفیدبک به صورت اختصاصی توسط مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 21 آذر 1391 ساعت 17:39
 

مقالات

, designed by l.aghaei